penzion dahlia rezervace ubytování penzion dahlia - úvodní strana česká verze německá verze anglická verze
Úvodní strana Apartmány Služby penzionu Co nabízí okolí Ceník služeb Kontakt

Co nabízí okolí

okolí

Jak již jsme zmínili úvodem, čeká Vás pobyt v idylickém prostředí jihočeské vesnice. V sousedství penzionu najdete prodejnu, kam si po ránu dojdete pro čerstvé rohlíky. Veškeré běžné služby, počínaje většími nákupy, přes opravy, poštu, po lékařskou či zubní ordinaci najdete buď v pět kilometrů vzdáleném Ševětíně či Dolním Bukovsku a nebo ve dvanáct kilometrů vzdáleném Veselí nad Lužnicí.

Cykloturistika

Optimálně rovinatý reliéf širokého okolí je jako stvořený pro výlety na kolech. Pokud si nedovezete vlastní, rádi Vám je zapůjčíme. Na internetu najdete množství doporučených tras. My Vám pro doplnění nabízíme několik tipů, vážících se přímo k místu vašeho pobytu.

Neplachov Neplachovská kaplička Vstupní portál penzionu Dahlia
penzion Dahlia penzion Dahlia penzion Dahlia

1. Bošilec, Ponědrážka, Horusice, Veselí nad Lužnicí (délka trasy cca 25 km)

Příjemná vyjížďka nejbližším okolím neklade nároky na fyzickou kondici. Zato nabízí opravdu nezapomenutelné scenérie.

okolí

Bošilec

Po staletí se shlíží bošilecký kostelík sv. Martina v hladině jednoho z největších rybníků. Potěšeni tou krásou budeme pokračovat na Ponědrážku. Při překonání pověstné Zlaté stoky si vzpomeneme na známou písničku „Na tom bošileckém mostku ….“ My ale nebudeme hrát v kostku, nýbrž pozorovat krajinu luk a rybníků.

okolí

Horusice

Přímo do vsi se obtěžovat nemusíme. Postačí nám jízda kolem druhého největšího rybníka v Česku, nesoucího jméno této obce. Silnice po jeho hrázi nás povede k Veselí.

 

okolí

Veselí nad Lužnicí

Příležitost k prohlídce zrestaurované architektury na náměstí, muzea, či kostela Povýšení sv. Kříže. Také k občerstvení, či nákupu suvenýrů. K dokončení okruhu nám zbývá 11 kilometrů.

 

2. Lomnice nad Lužnicí, rybník Rožmberk, Třeboň (délka trasy cca 64 km)

okolí

Lomnice nad Lužnicí

Jak je patrno ze snímku, nebudeme zdaleka sami, kdo se zastaví v Lomnici. Tam dorazíme po silnici, vedoucí přes Dynín a kolem Záblatského rybníka. Poblíž města se nachází Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý.

 

okolí

Rybník Rožmberk

K jeho hrázi odbočíme po šesti kilometrech jízdy z Lomnice do Třeboně. Malá zajížďka stojí za úchvatný pohled na hladinu největšího českého rybníku. Pod hrází vytékající Stará řeka pohání turbinu elektrárny. Nás neúprosně pohání čas. Proto se vrátíme na silnici, abychom pokračovali do Třeboně.

 

okolí

Třeboň

Nejspíš jste hned poznali záběr z nádvoří třeboňského zámku, opředeného legendami ze života Petra Voka z Rožmberka. Stejně jako on doceníme těsné sousedství zámku s náměstím, i mnoha dalšími významnými objekty. Zkrátka, v Třeboni nemáme nikam daleko. Proto v poklidu stihneme klášter, kostel sv. Jiljí (Mistr Třeboňského oltáře), Bertiny lázně. Že už máte hlad? V tom případě nás očekává pověstná rybí restaurace Šupina a Šupinka. Po obědě si dopřejeme koupání na pláži rybníku Svět. Bude-li chladno, tak v krytém a vyhřívaném bazénovém komplexu lázní Aurora. Osvěženi ještě zajedeme do Schwarzenberské hrobky. Poté se vydáme na zpáteční cestu.

3. Borkovice, Zálší, Klečaty, Bechyně, Svinky (délka trasy cca 72 km)

Tato trasa nás provede Veselskými blaty, známými nejenom rašelinou, ale též stavbami lidové architektury. Seznámí nás i s pohádkově krásnou Bechyní.

okolí

Borkovice

První z blatských vesnic se zachovalými stavbami lidové architektury. Již samotný název je odvozen od slova borka. Neboli usušeného rašelinového produktu ve tvaru cihly.

 

okolí

Zálší

Nejenom selský statek, ale i návesní kaplička na nás dýcnou vzpomínkou na dávnou slávu bohaté blatské vsi.

 

okolí

Klečaty

Název obce pochází od borovice kleče, rostoucí na přilehlých blatech... I v takovémto stavu se mohou nacházet hodnoty, spjaté s naší národní kulturou. Proto spěchejme do Bechyně.

 

okolí

Bechyně

Po tomto fotografy vyhledávaném mostě přijedeme do města lázní a keramiky. Nejenom my, ale též pověstně „rychlá“ Bechyňka. On ji snad pan Křižík vymyslel proto, abychom se za jízdy mohli kochat pohledem na utěšenou krajinu. Proto zde můžeme kola naložit na vláček a prodloužit si výlet o cestu do Tábora. Bechyně samotná nás uchvátí celkovou něžností městečka, zámkem a lázněmi. Před zpáteční cestou do Neplachova si neopomeneme koupit pověstnou bechyňskou keramiku.

okolí

Svinky

Na zpáteční cestě odbočíme v Sudoměřicích směrem na Svinky, abychom si prohlédli opravenou vesnickou kovárnu, načež budeme pokračovat do Komárova a dále do Zálší, kde se napojíme na původní trasu. Ta nás dovede do Neplachova.

4. Dolní Bukovsko, Bzí, Týn nad Vltavou, Hněvkovice, Hluboká nad Vltavou, Ševětín (délka trasy 73 km)

Tato trasa již představuje poněkud náročnější putování. Opustíte totiž Veselskou rovinu, vydáme se údolím Vltavy s několika stoupáními (konečně, pokud se necítíte, máte s sebou i auto) Zato vám nabízí jedinečné zážitky.

okolí

Dolní Bukovsko

Poklidný městys na samém okraji Třeboňské pánve. Na chvilku se zastavíme na náměstíčku, abychom se vydýchali u kostela Narození Panny Marie. Bude li jasno, také spočinuli pohledem na slunečních hodinách na jeho stěně. Ty nám doporučí nasednout a vyšlápnout první kopeček.

 

okolí

Bzí

I tam se můžeme na chvilku zastavit. Jenom se příliš nepokocháme pohledem na zdevastovaný zámek (v případě zájmu je na prodej).

 

okolí

Týn nad Vltavou

To už máme za sebou cestu vesničkami, lemovanou rybníky a lesy. Při sjíždění nás uchvátí pohled na údolí Vltavy. Město samé nabízí příjemné náměstí s renesanční radnicí, kostelem svatého Jakuba (vzácné varhany z r. 1719), zámkem s muzeem (voroplavba, loutky Matěje Kopeckého) a galerií. Také pohled na hladinu jezera nad Orlickou přehradou, zasahující do města. Pozoruhodností je místní divadlo v přírodě s otáčivým hledištěm.

okolí

Hněvkovice

Z Týna se vydáme proti proudu Vltavy, silnicí po jejím pravém břehu. Po pěti kilometrech se před námi objeví Hněvkovice s posledním zachovalým jezem ve středním Povltaví. Odbočka nás dovede přímo na hráz Hněvkovické přehrady, abychom se potěšili výhledem na přehradní jezero. Poté se vrátíme do Hněvkovic. U jezu kapku odpočineme. Čeká nás totiž první větší stoupání.

okolí

Hluboká nad Vltavou

Silnička z Hněvkovic ve směru na Hlubokou nás zprvu zavede na návrší. Po projetí několika romantických vesniček se opětovně přimkne k Vltavě, abychom si vychutnali cestování lesy. Tyto jsou pověstným rájem houbařů. O samotné Hluboké by se daly popsat spousty stránek. Vyhledávaný novogotický zámek snad znají všichni. Také nedaleký lovecký zámeček a s ním související ZOO. Proto pouze několik doplňujících informací. V letních měsících se stává vyhledávaným koupaliště s mnoha atrakcemi, či věhlasná restaurace Hubert, nabízející jídla z ryb a zvěřiny.

okolí

Ševětín

Z Hluboké ještě jednou, a to již naposledy, absolvujeme delší stoupání. Po přiblížení se k E55 odbočíme na starou silnici (603), která nás dovede do Ševětína. Městečka s ranně gotickým kostelíkem sv. Mikuláše a s domem, připomínajícím básníka Šimona Lomnického. Teď již není kam spěchat. Do Neplachova je to co by kamenem dohodil.


AUTOTURISTIKA

Náš penzion vám bude základnou pro výpravy do mnoha dalších míst Jihočeského kraje. Vždyť se nachází s samém jeho středu. Z nepřeberné nabídky doporučujeme několik nejzajímavějších.

1. – 4. Tyto trasy jsme popsali v části CYKLOTURISTIKA. Nebudete li je moci z nejrůznějších důvodů absolvovat na kole, jsou průjezdné i autem.

5.Novohradské Hory a jejich podhůří (délka trasy 160 – 220 km dle navštívených míst)

Námi doporučovaná trasa se většinou vyhýbá frekventovaným silnicím, zato nabízí kouzelné pohledy na krajinu. Směřujme proto z Neplachova přes Lomnici do Třeboně a dále do Borovan.

okolí

Borovany

Celodenní výlet můžeme zahájit zastávkou v Borovanech. Na náměstí přímo září nově zrekonstruovaná fasáda zámku. Také pomníku Jana Žižky z Trocnova nelze přehlédnout. Ten nám připomíná nedaleké rodiště husitského vojevůdce. Samotný Trocnov však nenabízí příliš zajímavého. Proto raději pokračujme dále na jih.

okolí

Buškův hamr

Asi kilometr od Trhových Svin si prohlédneme zajímavou technickou památku – funkční hamr na vodní pohon. Fascinovat nás budou bušící kobyla, zářící výheň i poutavé vypravování o hamernickém řemesle. A zas budeme pokračovat na jih.

 

okolí

Benešov nad Černou

Kouzelné městečko na fotografii bývá nazýváno bránou Novohradských hor. Jeho idylické náměstí s kostelem sv. Jakuba pohladí duši. Stejně tak okolní krajina, kterou budeme směřovat …. no, přece stále na jih.

 

okolí

Novohradské hory

Už z dálky vypadají utěšeně. Šťavnatá zeleň vypovídá o jednom z nejčistších životních prostředí v Česku. Pokračujme přes Pohorskou Ves romantickou silničkou téměř až k rakouské hranici.

 

okolí

Pohoří na Šumavě

Nenechme se zmást názvem, pořád jsme v Novohradských horách. Ani fotografií. Ruiny kostela nám připomenou lidskou zvůli, díky které kdysi prosperující město téměř zmizelo ze zemského povrchu. Tudíž zbyla i jediná silnička, kterou se budeme vracet k Pohorské vsi. V ní odbočíme doprava, abychom směřovali do samého srdce Novohradských hor.

Černé údolí

Jím protéká jedna z nejčistších říček – Černá, místně nazývané též Švarcava. Vychutnejme si tu krajinu. Zastavme někde pod staletými smrčinami, naslouchejme tomu neuvěřitelnému tichu. Pokračujme pak přes Staré Hutě a Hojnou Vodu do Dobré Vody.

okolí

Dobrá Voda u Nových Hradů

Bylo li Pohoří dáno za ukázku zvůle, zdejší kostel můžeme považovat za pravý opak. Určitě se tu zastavme, abychom alespoň nahlédli do jedinečně zrekonstruovaného interiéru. Terasa před kostelem nabízí jedinečný pohled na Třeboňskou pánev. Pramen u jeho schodů nabízí osvěžující (léčivou?) vodu. Potom pokračujme před Horní Stropnici do Údolí u Nových Hradů.

okolí

Terčino údolí

Nenechme se zmást těmi údolími. Terčino údolí najdeme právě v Údolí u Nových Hradů. Romantické scenérie, včetně umělého vodopádu a lázniček, nechala vybudovat hraběnka Terezie Buquoyová. Rozhodně stojí za procházku před návštěvou vlastního města, do kterého pak dorazíme po dvou kilometrech stoupání.

 

okolí

Nové Hrady (v jižních Čechách)

K vidění je nejenom hrad na snímku, ve kterém najdeme vystavený hyalit – tajemné sklo, nepropouštějící světlo a kde vám průvodce vysvětlí, proč hradu chybí věž. Také klášter, či empírový zámek, patří k perlám jižních Čech. Asi budeme pořádně utahaní, až se vrátíme na náměstí. Sedneme tedy do auta a vrátíme se relaxovat do Neplachova.

6. České Budějovice, Zlatá Koruna, Český Krumlov, Rožmberk (délka trasy 180 km)

Tenhle výlet nebude patřit k těm nejpoklidnějším. Vydáme se po rušných silnicích do hojně navštěvovaných míst. Patřících však k ikonám jižních Čech.

okolí

České Budějovice

Ne, že by byly nepominutelnou perlou. Rozhodně však stojí za námahu vystoupat po schodech Černé věže do výšky 72 metrů a z jejího ochozu shlédnout město i okolí. Ještě se projdeme náměstím, vyfotografujeme u Samsonovy kašny a nabereme směr Český Krumlov.

 

okolí

Zlatá Koruna

Na cestě do Krumlova si v místech, kde v údolí silnice překračuje Vltavu, učiníme malou zajížďku. Navštívíme klášter, založený králem Přemyslem Otakarem. Po jeho prohlídce sejdeme k řece, abychom si trochu odpočinuli před dalším putováním. Nadýchaní pošumavského vzduchu vyrazíme do Krumlova.

 

okolí

Český Krumlov

Archivní fotografii jsme nepoužili náhodou. Potvrdí nám totiž oprávněnost zapsání do Světového kulturního dědictví UNESCO. Po staletí si město i zámek uchovaly původní tvář. Kam se podívat dříve? Těžká otázka. Určitě do zámku, spjatého s rožmberskou historií. V jeho zahradách najdeme tolik diskutované otáčivé hlediště. Následně sejdeme do města. Latránem, po dřevěném mostě přes Vltavu, na Náměstí Svornosti. Budeme se toulat křivolakými uličkami, okouzleni dechem staletí. Možná nás zláká Egon Schiele Art centrum, možná Muzeum motocyklů, možná některá z mnoha hospůdek. Ještě nám zbyly nějaké síly a čas. Dobrá, dopřejme si ještě jednu perlu na šňůrce horního Povltaví. Vyrazme k Rožmberku.

okolí

Rožmberk nad Vltavou

Malebné místečko v údolí Vltavy. Nad ním původní sídlo kdysi nejmocnějšího rodu v Čechách, pánů z Rožmberka. Z Horního hradu zbyla pouhá věž. Dolní byl přestavěn v pohodlnou rezidenci pobělohorských majitelů panství, Buquoyů. Nenechme si ujít prohlídku interiérů. Už jsme tím putováním po památkách unaveni? Dobrá vraťme se do neplachovského penzionu. Zítra si dáme odpočinkovou trasu.

7. Jindřichův Hradec (délka trasy 84 km)

Slibovali jsme oddechovou trasu. Takže dojedeme do Hradce a tečka. Po ránu trocha historie, zbytek dne spousta užívání.

okolí

Jindřichův Hradec, hrad a zámek

Je tomu tak. Věž v pozadí napovídá na středověky hrad, který nás uchvátí interiéry se zachovalými nástěnnými malbami. Renesanční zámecké křídlo, zvané Adamovo stavení, až rozmařilou honosností, kterou si dopřál poslední významný člen rodu pánů z Hradce. Včetně pověstného zahradního Rondelu. Třetí prohlídková trasa mapuje život Černínů. Pro dnešek končíme s poznáváním. Pojďme relaxovat.

okolí

Aquapark Jindřichův Hradec

Sem vždycky míříme najisto. Za pěkného počasí si užijeme venku, kde nás čeká nejenom bazén, či tobogán (délka 82 m!). Také masážní trysky, vzduchová lavice, divoká řeka a spousta dalších atrakcí. Za chladna využijeme krytého bazénu. Pohodu nalezneme nejenom ve vodě. Areál nabízí také tenisové kurty, plážový volejbal, solárium, saunu, kadeřnictví, restaurace, bufety, kiosky …. Až nás to přestane bavit, zamíříme nazpátek do Neplachova.


RYBAŘENÍ

Nezmínit v jižních Čechách tuto možnost by bylo neomluvitelnou chybou. I kolem Neplachova je spousta vody, tudíž i ryb. V řekách, pískovnách, rybnících, pro ty, kterým „neberou“, i na sádkách.

okolí

Revíry Českého rybářského svazu

Lužnice 8 ( nejkratší vzdálenost 10 km)
Klasický říční úsek. Mírně proudná voda nabízí kaprovitou rybu, ale také dravce, jako štiku a candáta. Není nouze o kapitální úlovky (nedávno lín 13 kg)

Lužnice 7 (nejkratší vzdálenost 12 km)
Revír je tvořen soustavou zaplavených pískoven kolem obce Vlkov. Čistá voda svědčí i náročnějším rybám, například candátům.

Nežárka 1 (nejkratší vzdálenost 11 km)
Díky Nové řece, přivádějící vodu z Lužnice, mívá dostatek vody i v letních měsících. Bohatost rybí populace korunují kapitální sumci.

Vltava 21 (nejkratší vzdálenost 16 km)
Revír zahrnuje údolní nádrž Hněvkovice. Nabízí prakticky všechny běžné druhy ryb vod mimopstruhových.

Revíry soukromé

Rybářství Petrův zdar Nové Hrady, tel. 777 751 929 (vzdálenost 56 km)
Lov na rybnících, osazeným kaprem, línem, tolstolobikem, amurem, okounem, štikou, candátem a sumcem.

Rybářství Třeboň, tel. 384 701 510 (vzdálenost 24 km)
Lov na rybnících, osazených kaprem, línem, tolstolobikem, amurem, okounem, štikou, candátem a sumcem.


SPORT

Přímo v penzionu je k dispozici tělocvična, vybavená pro stolní tenis. Rovněž tak kvalitně vybavená posilovna. V obci najdete dostatek terénů pro běh, či chůzi, či trasu vhodnou pro kolečkové brusle. Mimo to lze navštívit další sportovní zařízení v okolí.

Tenis

Tenis center Hluboká nad Vltavou, tel. 387 965 822 (vzdálenost 18 km)
TJ Spartak Soběslav, tel. 381 521 278 (vzdálenost 20 km)

okolí

Golf

Golfový klu Hluboká nad Vltavou, tel. 776 826 376 (vzdálenost 18 km), možnost zapůjčení vybavení a výuky hry.

Bowling

Hotel Trilobit Veselí nad Lužnicí, tel. 381 500 700 (vzdálenost 10 km) 4 moderní dráhy

okolí

Jízda na koni

JTJ Holiday Horses Club Hluboká nad Vltavou-Vondrov tel. 602 967 535 (vzdálenost 15 km)
Včetně kurzů pro začínající děti i dospělé.

Plavání

Krom nepřeberného množství přírodních koupališť lze využít veřejných bazénů či aquacenter.

Lázně Aurora Třeboň (vzdálenost 24 km), vyhřívaná (nechlorovaná!) voda, bazén, vířivky, sauna, masáže
Aquapark Jindřichův Hradec (vzdálenost 42 km)
Plavecký stadion České Budějovice (vzdálenost 22 km)


PŘÍRODA

Možná patříte k těm, pro které je i pouhá chůze krajinou velkým potěšením. V tom případě najdete nespočet pěšin, cest, i okresních silniček, které vás provedou utěšenou krajinou kolem Neplachova. Postačí si vybrat.

okolí

Taková cesta po hrázi rybníka přináší zklidnění duše, vrací ztracenou energii, láká jít dál ….

 

 

 

 

okolí

…. aby vás dovedla do vesničky, kde ještě stojí boží muka ….

 

 

 

 

okolí

…. nebo ke kvetoucím leknínům.

 

 

 

 

okolí

U nás se ještě nechá nasbírat košík borůvek, po deštích vyrazí spousta hub, podél cest zrají třešně, na mezích šípky. Přijďte se toulat tou naší jihočeskou krajinou, přijďte prožít chvíle opravdové pohody.

 

 

 

 


ubytovani lipnodesign & hosting - Reklamní agentura N-atelier © 2009 | redakce - Rada a Rada, Business & Marketing spol. s r.o.ubytovani lipno